Leczenie Kanałowe

Co to jest leczenie endodontyczne?

Leczenie endodontyczne (endodoncja), powszechnie znane pod nazwą „leczenie kanałowe”, to zabieg, podczas którego stomatolog najpierw usuwa zainfekowaną wewnętrzną tkankę zęba, następnie oczyszcza kanał i dezynfekuje go, a na koniec wypełnia odpowiednimi materiałami. Co może spowodować infekcję wewnętrznej tkanki zęba? Między innymi głęboki ubytek wskutek próchnicy; kilkukrotne leczenie zęba; jego pęknięcie czy złamanie. Warto pamiętać, że nieleczona infekcja tkanki zębowej skutkować może częstymi, niejednokrotnie bardzo bolesnymi powikłaniami, w efekcie których konieczne może się okazać usunięcie zęba. Leczenie kanałowe jest nieraz jedyną szansą na zachowanie zęba – dzięki niemu wyleczony ząb może służyć pacjentowi jeszcze wiele lat.

W leczeniu endodontycznym wykonywanym w klinice Fabdent (Bemowo) stosujemy specjalistyczne narzędzia. Dynamiczny rozwój endodoncji pozwala nam na wykorzystanie nowoczesnych mikroskopów, dzięki którym stomatolog-endodonta może zajrzeć do wnętrza kanałów zębowych, a także ocenić ich kondycję i rozmiar, co przekłada się na wyższą skuteczność leczenia i większy komfort pacjenta. Zabieg leczenia endodontycznego jest całkowicie bezbolesny – odbywa się w znieczuleniu miejscowym.

Nowoczesne metody leczenia endodontycznego stosowane w gabinecie Fabdent umożliwiają:

 • leczenie kanałowe pod mikroskopem (endodoncja mikroskopowa bemowo);

 • wypełnianie kanałów korzeni zęba za pomocą płynnej gutaperki – jest to obecnie najlepszy na świecie sposób wypełniania kanałów zębowych, który umożliwia precyzyjne wypełnienie ubytków;

 • usuwanie złamanych narzędzi pozostawionych w kanale zębowym;

 • usuwanie wkładów koronowo-korzeniowych z kanału;

 • udrażnianie niedrożnego kanału zębowego;

 • zamykanie perforacji endodontycznej;

 • zlokalizowanie dodatkowego kanału zębowego;

 • usunięcie zębiniaka.

Jakie są wskazania do leczenia endodontycznego?

Najważniejszymi wskazaniami do przeprowadzenia leczenia endodontycznego są:

 • głębokie ubytki spowodowane próchnicą;

 • martwica miazgi zębowej;

 • zgorzel miazgi zębowej;

 • obumarcie zęba;

 • urazy zęba, takie jak zwichnięcia czy złamania, w wyniku których miazga zębowa została odsłonięta;

 • starcie zębów – m.in. wskutek bruksizmu;

 • zmiany okołowierzchołkowe;

 • nieprawidłowo lub nieskutecznie przeprowadzone wcześniejsze leczenie endodontyczne;

 • planowane leczenie protetyczne.

Ekspert radzi

Lek. Izabela Stępień z naszej kliniki Fabdent Bemowo, specjalista stomatologii zachowawczej z endodoncją: „Ząb, w przypadku którego bodźce termiczne powodują długotrwały ból, kwalifikuje się do leczenia endodotycznego. Ból takiego zęba nasila się najczęściej rano albo wieczorem, przy dotyku oraz w pozycji leżącej. Bólowi zęba towarzyszy często obrzęk okolicznych tkanek. Jeśli ząb obumarł i pojawiła się w jego okolicy zmiana okołowierzchołkowa, dolegliwości bólowe mogą nie wystąpić wcale. Diagnozę stawia się wówczas w oparciu o zdjęcie RTG i badania żywotności miazgi.”

Przeciwwskazania do leczenia endodontycznego – czy istnieją?

Rozwój endodoncji sprawił, że dysponujemy obecnie licznymi precyzyjnymi metodami leczenia i specjalistycznymi, nowoczesnymi narzędziami. Wpływa to m.in. na znaczne zmniejszenie listy przeciwwskazań do leczenia endodontycznego. Wiek pacjenta nie jest już bezpośrednim przeciwwskazaniem do leczenia tą metodą – zabieg leczenia kanałowego może być wykonywany tak u małych pacjentów, jak i u osób w podeszłym wieku. Większość stomatologów-endodontów uważa, że nie ma takich chorób, które mogłyby stanowić przeciwwskazanie do leczenia endodontycznego. Istnieje jednak grupa chorób podwyższonego ryzyka, do której należą: choroby serca, nerek, naczyń, a także wybrane zaburzenia endokrynologiczne.

Jak przygotować się do leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe poprzedzone jest diagnostyką, na którą składa się szczegółowy wywiad przeprowadzony z pacjentem przez stomatologa, a także wykonanie zdjęcia RTG zębów. Na tej podstawie endodonta może postawić diagnozę. Należy pamiętać, że to prawidłowo przeprowadzona diagnostyka jest podstawą kwalifikacji pacjenta do leczenia endodontycznego.

Przebieg leczenia endodontycznego

Obecnie, za sprawą dynamicznego rozwoju endodoncji i nowoczesnych środków znieczulających, możliwe jest przeprowadzenie leczenia endodotycznego już podczas jednej wizyty! To znaczne ułatwienie dla pacjentów – jeszcze kilka lat temu wymagało to kilku wizyt na fotelu dentystycznym. Leczenie endodontyczne przebiega w kilku etapach.

Etap 1

Pierwszy etap leczenia endodontycznego (po podaniu pacjentowi znieczulenia miejscowego) polega na oczyszczeniu korony zęba z próchnicy oraz na opracowaniu pozostałych tkanek. W efekcie stomatolog otrzymuje bezpośredni dostęp do komory zęba.

Etap 2

Drugi i zarazem najważniejszy etap leczenia endodontycznego to precyzyjne wyczyszczenie zakażonych kanałów poprzez usunięcie z nich zainfekowanej miazgi zębowej i występujących w niej bakterii. 

Etap 3

Trzeci etap polega na wypełnieniu kanałów oczyszczonych z miazgi zębowej za pomocą gutaperki. Na tym etapie najważniejsze jest to, aby szczelnie wypełnić cały system kanałowy i zabezpieczyć go przed bakteriami. Gutaperka, dzięki podgrzaniu, jest płynna i równomiernie rozkłada się w całym kanale, także w kanałach bocznych.

Etap 4

Czwarty, ostatni już etap leczenia kanałowego, to odbudowa zęba. W zależności od tego, jak bardzo uszkodzona jest korona zęba, stomatolog może zaproponować różne sposoby odbudowy. Gdy ubytek jest niewielki – będzie to najprawdopodobniej wypełnienie światłoutwardzalne; w przypadku większych uszkodzeń – zalecana jest odbudowa zęba z zastosowaniem wkładu koronowego.

Warto pamiętać, że podstawowym celem leczenia endodontycznego zęba jest przywrócenie zarówno jego funkcji, jak i estetyki, a także to, by nie uległ w przyszłości złamaniu. Jeśli tradycyjne leczenie kanałowe nie daje pożądanych skutków, a ząb nie kwalifikuje się do powtórnego leczenia endodontycznego, wskazana jest resekcja chirurgiczna.

Ekspert radzi

Lek. Sławomir Kwieciński z naszej kliniki Fabdent, specjalista w leczeniu endodontycznym pod mikroskopem: „Aby móc precyzyjnie dotrzeć do wąskich kanałów zębowych, niezbędne jest optyczne powiększenie pola zabiegowego. Właśnie dlatego w naszej klinice Fabdent w Warszawie stosujemy nowoczesne mikroskopy, które pozwalają nam uzyskać dokładny, kilkukrotnie powiększony obraz, co wpływa na zwiększenie precyzji przeprowadzanego zabiegu”.

Zalety nowoczesnych metod stosowanych w leczeniu kanałowym

Leczenie endodontyczne z użyciem nowoczesnych metod i narzędzi gwarantuje pacjentowi wiele korzyści – oto najważniejsze z nich:

 • Zapewnienie wysokiej skuteczności przeprowadzanego leczenia;

 • Zminimalizowanie uczucie dyskomfortu podczas zabiegu;

 • Skrócenie czasu leczenia – zakończenie leczenia możliwe jest nawet podczas jednej wizyty;

 • Możliwość wyleczenia także najbardziej wąskich i krętych kanałów;

W efekcie prawidłowo wyleczony ząb może posłużyć pacjentowi nawet przez kilka kolejnych lat.

Wskazania po zabiegu endodontycznym

Warto pamiętać, że przez 1-2 godziny po zabiegu endodontycznym nie wolno jeść – przez wzgląd na wypełnienie zęba utwardzalnym materiałem. Opuchlizna, zaczerwienienie lub delikatne mrowienie utrzymujące się przez parę dni po leczeniu kanałowym to normalny symptom, który nie musi niepokoić pacjenta. Jeżeli jednak ból będzie się nasilał, wskazany jest wtedy kontakt ze stomatologiem. Zaleca się również, aby 6 miesięcy po zakończeniu leczenia endodontycznego wykonać zdjęcie kontrolne leczonego zęba.

 


FAQ – najczęściej zadawane pytania na temat leczenia kanałowego

Czy leczenie endodontyczne jest bolesne?

Leczenie kanałowe wykonywane jest przy użyciu znieczulenia miejscowego.

Jakie są rokowania po zabiegu endodontycznym?

Podobnie jak przy każdym innym zabiegu, nie można zagwarantować, że leczenie endodontyczne zakończy się stuprocentowym sukcesem. Dzięki nowoczesnym metodom stosowanym w leczeniu endodontycznym można jednak założyć, że prawidłowo wyleczony ząb może służyć pacjentowi jeszcze przez kilka lat.

Czy ząb po leczeniu endodontycznym może boleć?

Zaraz po zakończonym leczeniu pacjentowi mogą towarzyszyć lekkie dolegliwości bólowe, które powinny ustąpić maksymalnie po kilku dniach.

Jak dbać o zęby, aby uniknąć leczenia kanałowego w przyszłości?

Podstawą jest prawidłowa higiena jamy ustnej oraz regularne przeglądy stomatologiczne. Systematycznie leczona próchnica pozwoli uniknąć leczenia kanałowego.

Masz pytania dotyczące leczenia endodontycznego? Zadzwoń, nasz zespół lekarzy w klinice na warszawskim Bemowie odpowie na wszelkie pytania:
+48 22 401 12 12


« powrót
Fabdent s.c.
  ul. Pełczyńskiego 22a/78, 01-471 Warszawa
  +48 22 401 12 12
  +48 508 222 111