Resekcja chirurgiczna

W sytuacji, gdy pierwotne leczenie kanałowe nie przyniosło efektów, a ząb nie kwalifikuje się do zabiegu re-endo, zalecane jest przeprowadzenie resekcji chirurgicznej. Resekcja chirurgiczna jest często alternatywą dla usunięcia zęba. W klinice Fabdent (Warszawa - Bemowo) zabieg ten wykonują doświadczeni i wykwalifikowani chirurdzy.

Resekcja chirurgiczna – co to jest?

Resekcja zęba jest to zabieg chirurgiczny, polegający na wycięciu korzenia zębowego, który zawiera nieoczyszczoną lub niewypełnioną część kanału. Dzięki niemu możliwe jest wyeliminowanie źródła infekcji bez ryzyka uszkodzenia zęba.

Kiedy wykonuje się chirurgiczną resekcję zęba?

Zabieg ten wykonywany jest wtedy, gdy budowa anatomiczna zęba nie pozwala na oczyszczenie kanału lub gdy, mimo prawidłowo przeprowadzonego leczenia kanałowego, zmiany zapalne utrzymują się. Chirurgiczna resekcja zęba jest wówczas bardzo skuteczna i ratuje ząb przed ekstrakcją.

Resekcja zęba – jak wygląda zabieg?

Zabieg resekcji zęba w naszej klinice na Bemowie wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Chirurg nacina śluzówkę w okolicy wierzchołka korzenia, wycina okienko kostne, a następnie odcina chorobowo zmieniony wierzchołek korzenia i usuwa zmiany zapalne. Kolejnym etapem jest szczelne wypełnienie kanału oraz zaszycie rany.

Jak postępować po zabiegu resekcji chirurgicznej?

Interwencja chirurgiczna może powodować obrzęk, zaczerwienienie lub ból. Zalecane są okłady z lody i przyjmowanie ogólnodostępnych środków przeciwbólowych. W przypadku gdy objawy nie ustępują albo nasilają się, wskazana jest niezwłoczna konsultacja z lekarzem stomatologiem. Zazwyczaj rana szybko się goi, a po kilku dniach od zabiegu pacjent jest całkiem zdrowy.

Masz pytania? Zadzwoń do nas  lub nas odwiedź.

ul. Pełczyńskiego 22a/78, 01-471 Warszawa - Bemowo.

+48 22 401 12 12


« powrót
Fabdent s.c.
  ul. Pełczyńskiego 22a/78, 01-471 Warszawa
  +48 22 401 12 12
  +48 508 222 111